Milyen alvóhelyzeteket kerülj, ha fáj a hátad?
A hátfájás megnehezítheti a pihentető éjszakai alvást. Ráadásul van olyan alvópóz, ami extra terhelést ad a hátnak. Szerencsére vannak olyanok is, amelyek kifejezetten jót tesznek neki.
A hátfájást és az alvást gyakran összekötik, de nem mindig egyértelmű a kapcsolat. A hátfájás egy mozgásszervi probléma, ezért nagyobb a valószínűsége, hogy a helytelen mozgásmintákból fakad, és nem az alvásból, ahol nagyrészt tehermentesek az izmok. Ugyanakkor megfigyelhető, hogy az alvásproblémákkal küzdők között gyakori a hátfájás.
Nem az okozza a hátfájást, ahogy alszol, hanem az, ahogy napközben mozogsz – vagy épp az, hogy nem mozogsz. Amikor nem mozgunk, rendszeresen rossz testhelyzetben vagyunk: összeesik a tartás. Így lesznek olyan izmok, amik teljesen ellustulnak és ezért akkor sem tudnak együttműködni, amikor végre megmozdulnánk.
Ezért az ébren töltött időben érdemes arra figyelni, hogy minél többet mozogjunk, és akár mozgunk, akár nem, törekedjünk a helyes tartásra.
Kölcsönhatás
A nem megfelelő éjszakai pihenés hatással van az általános közérzetre és negatívan befolyásolja a fájdalomérzékelést. Ha pedig fáj valami, az hatással van az alvásminőségre. A hátfájás miatt felületesebb az alvás, és gyakoribb a felébredés. Ezzel vissza is érkeztünk az elejére.
Nyakfájás esetén kerülendő alvópózok
Néhány póz extra terhelést ró a nyakra, vállra, medencére, deréktáji szakaszra, a térdre, sőt még a bokára is, ami fájdalomhoz vezethet. Persze ez nem azt jelenti, hogy ezek a pózok feltétlenül fájdalomhoz vezetnek. Egyszerűen, csak arról van szó, hogy ha valaki érzékenyebb, akkor érdemes kipróbálni mi történik, ha egy-két dolgon változtat.
Mit nem ajánlanak a legtöbbször: hason alvás. Ez a helyzet jellemzően kiegyenesíti a nyaki görbületet, ami extra feszültséget okoz az izmokban. Ráadásul ebben a helyzetben el kell fordítani a nyakat, ami a váll és a lapocka környéki izmok éjszakai plusz munkájához vezet.
Helyzetváltoztatás
Nem érdemes egy helyzetbe kényszeríteni a testet egész éjszaka. Teljesen normális egy kis mocorgás, forgás, ráadásul így az izmok és ízületek is mindig más helyzetbe kerülnek.
Hátfájást enyhítő alvó pózok
Először is fontos, hogy kényelmes legyen.
Ha háton alszol: tegyél egy párnát vagy összecsavart pokrócot a térd alá. Mind a derék mind a nyak feszültségét elvezeti.
Ha a hasadon alszol: tegyél egy lapos párnát az alhas és a medence alá. A háti szakasz feszültségét csökkenti.
Ha az oldaladon alszol: húzd a térded enyhén a mellkas felé, és helyezz egy párnát a két térd közé.
A jó matrac és a jó párna
Talán ennek a kiválasztása a legnehezebb. Az egyéni ízlés és kényelem a döntő. Öt perc alatt sajnos nem lehet eldönteni, hogy jó lesz-e, ki kell próbálni… De hogy? Vannak olyan boltok, ahol lehetőséget adnak, hogy a vevő 1-2 éjszaka kipróbálja a matracot és csak utána vegye meg.
Ha erre nincs lehetőség, érdemes azon a nyomon elindulni, hogy inkább a földön (kemény matrac) vagy inkább a kanapén (puha matrac) kellemesebb az alvás.
Nyakfájás esetén kényelmes lehet az a kontúrpárna, ami a nyak görbületét utánozza. De itt is kell figyelni az anatómiai adottságokra: van, akinek kisebb, van, akinek nagyobb a görbület, nem mindegyik párna megfelelő.
Ha az alvás helyzet megváltoztatás nem enyhíti a hátfájást, akkor ideje szakembert felkeresni és mellette elkezdeni aktívan kimozgatni az érzékeny területet.